Andrzej Dąbrowski

03 maja 2019

Brak komentarzy

Start Kwiaty

Piwonia – kwiatem maja

Piwonia – kwiatem maja

Żaden kwiat nie pasuje lepiej do kwiecistego maja jak piwonia. Jej pąki są kulkami skompresowanej energii, które – gdy nadejdzie czas – otwierają się bardzo szybko i pięknie pachną. Jednokwiatowe piwonie prezentują wtedy bajeczne serce, podczas gdy odmiany o podwójnych kwiatach wytwarzają wesoły, pełny kwiatostan z miękkimi płatkami. Mogą mieć średnicę 15-18 cm i występują najczęściej w kolorze białym, w różnych odcieniach różu i bordo. Kwitną w maju i czerwcu i oferują romantyczny smak nadchodzącego lata.

Pochodzenie

Piwonia pochodzi z Chin i przybyła do Europy około 1785 r. Rośliny te zaczęto uprawiać w Europie pod koniec XVIII w. Wielka kolekcja odmian pochodzących od piwonii chińskiej dotarła z Chin do Francji, jako podarunek cesarza Chin dla żony Napoleona, cesarzowej Józefiny i była uprawiana w cesarskich ogrodach w Malmaison. Od tego czasu piwonie cieszą się u miłośników roślin niezmiennie wielkim powodzeniem.

Styling Elize Eveleens – Klimprodukties

Asortyment

Istnieją setki odmian piwonii. Obok bieli, różu i bordo występują również w kolorze liliowym, łososiowo-różowym (szczególnie popularne w tym roku jako wpasowujący się w trend Living Coral, Pantone Color na 2019), bladożółtym i czerwonym. Kwiaty piwonii mają różne kształty: pojedyncze, podwójne i pełne. Wiele piwonii charakteryzuje się bardzo mocnym słodkim zapachem, który sprawia, że ​​kwiaty są jeszcze bardziej atrakcyjne. Rozkwit pąka z średnicy około 3 cm w kwiat o średnicy ponad 15 cm jest zawsze spektakularny.

Styling Elize Eveleens – Klimprodukties

Na co zwracać uwagę kupując piwonie

  • Sprawdź, czy piwonie są rozgałęzione (co znaczy, że mają więcej kwiatów) i czy łodygi są dość proste.
  • Odpowiednia dojrzałość pąka jest konieczna, aby kwiatay mogły otworzyć się w wazonie. Etap dojrzałości zależy od odmiany. Niektóre odmiany oferowane są z dość zamkniętym pąkiem, podczas gdy inne muszą być lekko wybarwione i otwarte, aby zagwarantować kwitnienie. Jest idealny, jeśli pączek jest lekko miękki, a płatki lekko się rozpadają. Zbyt niedojrzałe piwonie nie otworzą się.
  • Kwiaty muszą być wolne od szkodników i chorób. Uprawiający przygotowują odpowiednio kwiaty, aby poprawić ich żywotność. Jedyną rzeczą, na którą czasami cierpią piwonie, jest szara pleśń, poznasz tą przypadłość po plamach na kwiatach lub liściach.
  • Kiedy piwonie są w pąku, to wydzielają nektar, prawdopodobnie po to, by lekko przylepić wypustki i płatki podczas ostatniego silnego etapu wzrostu, aby utrzymać je zamknięte. W ten sposób chronią swoje narządy rozrodcze na wolności, dopóki nie będą gotowe na romans z ptakami i pszczołami.

Wskazówki pielęgnacyjne dla profesjonalistów

Używaj bardzo czystych wazonów lub wiader. Przechowuj piwonie w chłodnych warunkach w wodzie z odżywką do kwiatów cebulowych. Upewnij się, że kwiaty nie są wilgotne z powodu nadmiernej kondensacji spowodowanej wahaniami temperatury. To sprzyja rozwojowi botrytisu, grzybu, który szybko zmniejsza wartość dekoracyjną. W przypadku piwonii jest to często nazywane zarazą i może być widoczne jako małe brązowe plamy na kwiatach lub liściach.

Styling Elize Eveleens – Klimprodukties

Wskazówki pielęgnacyjne dla klientów

  • Użyj czystych wazonów i dodaj do wody odżywkę do kwiatów ciętych.
  • Za pomocą ostrego noża odetnij 3-5 cm od łodygi; usuń liście, które będą pod wodą.
  • Jeśli pąki są bardzo lepkie (z powodu nektaru), delikatnie zalej je letnią wodą. Spowoduje to jego rozpuszczenie i kwiaty będą mogły się pięknie otworzyć.
  • Nie umieszczaj piwonii w przeciągu, na słońcu, w pobliżu grzejnika lub w pobliżu owoców.

Zdjęcia i informacje – Biuro Kwiatowe Holandia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *