Andrzej Dąbrowski

07 kwietnia 2019

Brak komentarzy

Start Kwiaty

Gerbera – kwiatem kwietnia

Gerbera – kwiatem kwietnia

Wesołe kolory i świeży wygląd sprawiają, że gerbera to wspaniały kwiat na miesiąc kwiecień. Gerbery zachowują swoją dekoracyjność w wazonie od 10 do 20 dni. Brak liści, gładkie łodygi sprawia, że są bardzo popularne, ponieważ są łatwe w użyciu i nie trzeba ich specjalnie przygotowywać do bukietów. Na kwiat gerbery składają się liście skupione w różyczce liściowej. Od spodu są owłosione, ogonkowe, równowąskie lub pierzastoklapowane. Kwiaty zebrane w koszyczki złożone z kwiatów rurkowatych i długich, wąskich kwiatów języczkowatych. Podwójnie kwitnąca gerbera ma również mniejsze listki w środku. Te są widoczne tylko z bliska. Większość ludzi podziwia kształt kwiatu, który każdy rysuje jako dziecko: okrągłe serce otoczone promiennymi płatkami.

Styling Elize Eveleens – Klimprodukties

Pochodzenie

Gerbera to bezzapachowy kwiat, który jest częścią rodziny astrowatych. Pochodzi z Południowej Afryki, Azji, Ameryki Południowej i Tasmanii. Nazwa rośliny pochodzi od nazwiska niemieckiego botanika Traugotta Gerbera.

Styling Elize Eveleens – Klimprodukties

Asortyment

W Holandii rocznie produkowanych jest około 900 milionów gerber w 600 różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Dobrze znana jest gerbera pojedynczo i podwójnie kwitnąca z czarnym lub zielonym sercem. Nowymi odmianami są ekstrawaganckie odmiany w kształcie pająka i gerbery pom-pom. W kwiaciarniach również liczne można natknąć się odmiany dwukolorowe i wielokolorowe.

Styling Elize Eveleens – Klimprodukties

Na co zwracać uwagę kupując gerbery?

  • Ważnymi czynnikami przy zakupie są: długość łodygi, średnica kwiatu i czy jest to odmiana pojedyncza czy podwójnie kwitnąca.
  • Ważny jest również etap dojrzałości kwiatu.
  • Gerbera musi być wolna od szkodników i chorób. Kwiat może wykazywać botrytis na płatkach (plamy), w sercu kwiatu lub na łodydze (szara pleśń).
Styling Elize Eveleens – Klimprodukties

Wskazówki pielęgnacyjne

  • Użyj czystego wazonu i napełnij go świeżą wodą.
  • Jeśli w wazonie zostaną umieszczone tylko gerbery, dodaj odpowiednią dawkę odżywki lub kilka kropel wybielacza. Wystarczą trzy krople wybielacza w 1 litrze wody.
  • Zawsze odcinaj kawałek – łodygi, aby roślina lepiej pobierała wodę.
  • Jeśli gerbery są częścią mieszanego bukietu, upewnij się, że wszystkie łodygi są czyste, że w wodzie nie ma liści.
  • Nie umieszczaj kwiatów w świetle słonecznym, w przeciągu lub w pobliżu źródła ciepła.
  • Upewnij się, że w wazonie jest wystarczająca ilość wody; powinieneś regularnie ją dolewać.
  • Gerbery można łatwo wykorzystać do stworzenia zaskakujących i nowoczesnych bukietów.

Gerbery również gerbery mini możesz kupić w najfajniejszej kwiaciarni w Bolesławcu – Kwieciarnia. Zawsze duży wybór i piękne bukiety.

Źródło informacji i zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *