Andrzej Dąbrowski

01 czerwca 2017

Brak komentarzy

Start Kwieciarnia

Kwiaciarnia czy kwieciarnia

Kwiaciarnia czy kwieciarnia

Lubimy stabilizację, ale nieraz coś taki spokój przerywa i wtedy przychodzi czas na zmiany. Wiadomość o koniecznej wyprowadzce z lokalu, gdzie od ponad trzydziestu lat działała nasza rodzinna kwiaciarnia, zaskoczyła nas totalnie. No cóż trudno polemizować z decyzją właściciela lokalu, który miał pomysł na inny biznes w tym miejscu. Początkowo było to dla nas niewygodne, ale jak to zawsze w naszej historii bywa – wyjście ze strefy komfortu i stabilizacji ma wpływ na nasz rozwój. Trochę to pokrzyżowało nasza plany, ale po raz kolejny sprawdza się powiedzenie – „Człowiek planuje, Pan Bóg się śmieje …”

Kwiaciarnia czy kwieciarnia?

Takie pytanie nasunęło nam się parę lat temu, kiedy rozmyślaliśmy o naszej nowej florystycznej marce. Czy floryści sprzedają kwiaty, czy świadczą usługi florystyczne? Czy w kwiaciarni sprzedajemy kwiaty, czy tworzymy bukiety i przekazujemy w nich emocje? Jeżeli odpowiedź brzmi – sprzedajemy kwiaty, to jak najbardziej powinniśmy używać nazwy kwiaciarnia, skoro „kwiat”, to i „kwiaciarnia”. Ale nam bardziej pasowało to drugie słowo – kwieciarnia. Przecież od ponad dwudziestu lat kwiecimy dla naszych klientów. Same kwiaty to tylko element naszej działalności, półprodukt. Tak naprawdę klienci przychodzą do nas po coś więcej, po pięknie skomponowane bukiety, które kwiecą ich codzienność, a także najpiękniejsze uroczystości w ich życiu.

W słowniku

Choć jest to wbrew prawom fonetyki, gdzie przed spółgłoską miękką powinno występować „e”, to jednak od kilkudziesięciu laty słowo kwiaciarnia zaczęło wypierać w słownictwie polskim słowo kwieciarnia. Obecnie słowo kwiaciarnia wydaje się jak najbardziej prawidłowe, ale jeszcze pół wieku temu na równi z nim stawiano formę kwieciarnia. W połowie ubiegłego wieku używano zarówno słowa kwiaciarnia jak i kwieciarnia, a także kwiaciarstwo i kwieciarstwo, kwiaciarka i kwieciarka, kwiacisty i kwiecisty. Wszystkie zamieszczał Słownik poprawnej polszczyzny PWN z 1973 r. pod redakcją Witolda Doroszewskiego i Haliny Kurkowskiej, s. 286.

We współczesnej polszczyźnie mamy z jednej strony kwiaciarnię, kwiaciarkę, kwiaciarstwo, a z drugiej – kwiecień, kwiecie, kwiecić się, kwiecistość, kwiecisty, kwietnik.

Tak więc zapraszamy do naszej Kwieciarni!

Z jednej strony jesteśmy rodzinną firmą z ponad dwudziestoletnimi tradycjami, ale też staramy się nie być konserwatywni w naszym działaniu. Cały czas doszkalamy się w umiejętnościach florystycznych, wciąż szukamy innowacyjnych rozwiązań. Klienci, którzy nas znają mogą to potwierdzić. Kwieciarnia to już trzecia nasza marka na bolesławieckim rynku. Wcześniej stworzyliśmy dwie inne – Bukieciarz i Amazonia, każda z nich jest inna, ale wiele je łączy to zespół florystów z doświadczeniem, wysoki poziom florystyczny, urozmaicony asortyment i dostępność przez 7 dni w tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *